Subscribe for 17¢ / day

PHILOMATH — The Philomath High boys swim team won its Clemens Invitational on Saturday, while Bri Van Veldhuizen and Molly Beamer of South Albany High were double individual winners in the girls portion of the meet.

Philomath’s boys scored 183 points, just ahead of Newport with 181. South Albany took fifth with 116 points.

Blanchet Catholic won the girls’ meet with 181 points. South Albany finished second with 144 and Philomath took fourth with 129.

“The Warriors swam an outstanding meet,” Philomath coach Marissa Eng said. “Every Philomath participant had at least one season-best time.”

Van Veldhuizen won the 100 freestyle (58.93) and 100 backstroke (1:06.07), while Beamer won the 500 freestyle (5:30.41) and 100 breaststroke (1:13.86).

Philomath scored wins in the girls 50 freestyle by Kendra Sheeder (27.35) and boys 100 breaststroke by Patrick Williamson (1:06.44).

Clemens Invitational

Boys

Team scores: 1. Blanchet Catholic 181, 2. South Albany 144, 3. Salem Academy 134.5, 4. Philomath 129, 5. Stayton 111, 6. Mollalla 90, 7. Newport 56.5, 8. North Salem 49, 9. Central 43.

200 medley relay: 1. Newport 1:50.67, 2. Philomath (Celorie, Williamson, Erickson, Jones) 1:54.62, 3. Central 1:57.87, 4. South Salem (Armstrong, Kariya, Dickerson, Grenz) 1:59.96, 5. North Salem 2:00.25, 6. Salem Academy 2:06.40, 7. Blanchet 2:09.22.

200 freestyle: 1. Turner (N) 1:50.20, 2. Patrick Williamson (P) 2:00.08, 3. Grandquist (C) 2:09.38, 4. Potter-Clark (C) 2:11.15, 5. Glade (C) 2:15.90, 6. Eric Isaac (P) 2:16.09, 7. Duvall (B) 2:17.14, 8. Valdivia (Salem) 2:17.14, 9. Trujillo (S) 2:17.81, 10. Guile (Salem) 2:23.20.

200 IM: 1. B. Jolly (NS) 2:20.07, 2. Bryce Dickerson (South) 2:21.96, 3. Stanger (C) 2:22.80, 4. Kelly (B) 2:25.55, 5. Smith (N) 2:26.51, 6. Joseph Erickson (P) 2:26.88, 7. Thompson (N) 2:27.21, 8. Glade (C) 2:28.94, 9. C. Jolly (NS) 2:25.23, 10. Clay Youker (P) 2:36.07.

50 freestyle: 1. Wood (N) 23.71, 2. Schipper (N) 24.12, 3. Tanner Grenz (South) 25.85, 4. Fitzpatrick (B) 26.51, 5. Bailey Jones (P) 26.66, 6. Kamppi (NS) 27.38, 7. Scott Veldman (P) 27.40, 8. Ian Walker (South) 27.46, 9. Swing (Salem) 27.60, 10. Aries (C) 28.12.

100 butterfly: 1. Smith (N) 1:01.70, 2. Kelly (B) 1:03.26, 3. Hirons (NS) 1:05.69, 4. Grandquist (C) 1:06.38, 5. Trujillo (S) 1:06.59, 6. Ian Walker (South) 1:09.37, 7. Kento Kariya (South) 1:15.78, 8. Neavan Doyle (P) 1:19.44, 9. Desrosiers (B) 1:20.96, 10. Bailey Jones (P) 1:21.22.

100 freestyle: 1. Turner (A) 51.20, 2. Chase Celorie (P) 54.37, 3. Bryce Dickerson (South) 57.92, 4. Bryce Armstrong (South) 59.15, 5. Tanner Grenz (South) 59.28, 6. Eric Isaac (P) 59.32, 7. Johnson (B) 59.97, 8. Protira (C) 1:01.15, 9. Fitzpatrick (B) 1:01.30, 10. Millican (S) 1:01.71.

500 freestyle: 1. Darst (B) 5:20.99, 2. Schipper (N) 5:50.35, 3. Moore (M) 5:58.99, 4. William Warnock (P) 6:00.69, 5. Potter-Clark (C) 6:10.63, 6. Settlemire (N) 6:20.46, 7. Leutwyler (Salem) 6:28.62, 8. Guile (Salem) 6:30.03, 9. Duvall (B) 6:31.91, 10. Dylan Lewis (P) 7:38.05.

200 freestyle relay: 1. Central 1:42.12, 2. Philomath (Warnock, Michaud, Youker, Isaac) 1:44.39, 3. Blanchet 1:44.56, 4. North Salem 1:46.28, 5. South Albany (Grenz, Walker, Darlof, Dickerson) 1:50.82, 6. Stayton 1:52.29, 7. Newport 1:56.85, 8. Salem Academy 2:01.44, 9. Mollalla 2:02.84.

100 backstroke: 1. Wood (N) 59.39, 2. Darst (B) 59.49, 3. Chase Celorie (P) 1:02.03, 4. B.Jolly (NS) 1:02.20, 5. William Warnock (P) 1:05.80, 6. Stanger (C) 1:06.26, 7. Bryce Armstrong (South) 1:14.48, 8. Grumbo (Salem) 1:14.57, 9. Scott Veldman (P) 1:14.91, 10. Mack (C) 1:18.55.

100 breaststroke: 1. Patrick Williamson (P) 1:06.44, 2. Strahan (S) 1:14.51, 3. Joseph Erickson (P) 1:15.15, 4. Palke (Salem) 1:16.09, 5. Leutwyler (Salem) 1:16.18, 5. Thompson (N) 1:16.18, 7. Ben Michaud (P) 1:16.51, 8. Protira (C) 1:17.01, 9. Clay Youker (P), 10. C Jolly (NS) 1:24.42.

400 freestyle relay: 1. Newport 3:40.56, 2. Philomath (Williamson, Youker, Erickson, Celorie) 3:49.87, 3. Blanchet 3:54.01, 4. Salem Academy 4:11.96, 5. Stayton 4:26.16, 6. Central 4:27.51, 7. South Albany (Walker, Martinez, Armstrong, Eason) 4:28.55, 8. North Salem 5:26.03.

Girls

Team scores: 1. Philomath 312, 2. Blanchet 297, 3. South Albany 251, 4. Newport 237.5, 5. Salem Academy 202.5, 6. Central 174, 7. Stayton 161, 8. North Salem 131, 9. Mollalla 104.

Get the latest sports news and scores sent to your email inbox

200 medley relay: 1. Salem Academy 2:05.61, 2. South Albany (Timberlake, Beamer, Van Veldhuizen, Rodarte) 2:10.32, 3. Philomath (Luke, Hindman, Ham, Sheeder) 2:12.44, 4. Stayton 2:12.53, 5. Blanchet 2:21.11, 6. Newport 2:23.40, 7. Mollalla 2:25.78, 8. Central 2:26.76, 9. North Salem 2:41.04.

200 freestyle: 1. Bartholomew (B) 2:11.26, 2. Hofmann (S) 2:20.05, 3. Lauren Hindman (P) 2:21.87, 4. North (B) 2:27.29, 5. Wilson (NS) 2:28.25, 6. Hinson (Salem) 2:30.29, 7. Shaw (M) 2:38.74, 8. Desmarteau (C) 2:42.86, 9. Abi Pittman (P) 2:43.32, 10. Wright (Salem) 2:44.89.

200 IM: 1. Warde (Salem) 2:29.60, 2. Ellingson-Cosenza (N) 2:41.24, 3. Laurel Luke (P) 2:51.17, 4. Kindle Timberlake (South) 2:52.26, 5. Spreadbury (C) 2:52.74, 6. Witwer-Dukes (B) 2:54.52, 7. Oster (M) 2:54.91, 8. Cable (C) 2:56.41, 9. Duncan (B) 3:0024, 10. Baker (M) 3:06.34.

50 freestyle: 1. Kendra Sheeder (P) 27.35, 2. Hill (S) 27.64, 3. Watkins (M) 28.09, 3. Daniels (Salem) 28.09, 5. Sam Ham (P) 28.77, 6. Penni (M) 29.81, 7. Karah-Maree Fields (South) 30.44, 8. Ryer (N) 30.47, 8. Taylor (S) 30.47, 10. Price (M) 30.98, 10. Runyan (S) 30.98.

100 butterfly: 1. Nanneman (B) 1:07.76, 2. Boles (Salem) 1:10.14, 3. Wagner (S) 1:16.29, 4. Karah-Maree Fields (South) 1:17.53, 5. Christian Torgerson (P) 1:20.15, 6. Sara Ham (P) 1:21.73, 7. Salstrom (B) 1:21.82, 8. Pinilla (S) 1:24.50, 9. Ocamp-Roman (NS) 1:32.12, 10. Arizmendi (N) 1:33.13.

100 freestyle: 1. Bri Van Veldhuizen (South) 58.93, 2. Bartholomew (B) 59.91, 3. Hill (S) 1:03.28, 4. El-lingson-Cosenza (N) 1:04.21, 5. Witwer-Dukes 1:05.10, 6. Hinson (Salem) 1:05.71, 7. Daniels (Salem) 1:05.86, 8. North (B) 1:06.41, 9. Amador (C) 1:08.72, 10. Penni (M) 1:08.73.

500 freestyle: 1. Molly Beamer (South) 5:30.41, 2. Wilsin (NS) 6:27.34, 3. Halderman (M) 6:30.34, 4. Sal-strom (B) 6:45.85, 5. Shaw (M) 6:56.66, 6. Nettland (Salem) 7:03.53, 7. Swett (B) 7:04.97, 8. Brown (C) 7:23.92, 9. Gabrielle Swope (South) 7:24.76, 10. Wright (Salem) 7:31.40.

200 freestyle relay: 1. Blanchet 1:54.48, 2. Stayton 1:57.33, 3. South Albany (Fields, Rodarte, Aanes, Mendez) 1:57.33, 4. Newport 2:09.51, 5. North Salem 2:11.44, 6. Mollalla 2:12.94, 7. Philomath (Michaud, Brouwer, George, Pittman) 2:12.98, South Albany 2:30.07.

100 backstroke: 1. Bri Van Veldhuizen (South) 1:06.07, 2. Boles (Salem) 1:06.34, 3. Naneman (B) 1:07.03, 4. Hofmann (S) 1:07.48, 5. Kendra Sheeder (P) 1:12.32, 6. Oster (M) 1:17.01, 7. Laurel Luke (P) 1:10.00, 8. Cable (C) 1:19.58, 9. Nettland (Salem) 1:21.04, 10. Spreadbury (C) 1:24.25.

100 breaststroke: 1. Molly Beamer (South) 1:13.86, 2. Warde (Salem) 1:16.22, 3. Lauren Hindman (P) 1:18.21, 4. Swett (B) 1:24.79, 5. Wagner (S) 1:25.21, 6. Pratt (B) 1:28.04, 7. Halderman (M) 1:28.70, 8. Linenko (N) 1:30.55, 9. Miller (C) 1:33.00, 10. Michaud Lindsay (P) 1:32.87.

400 freestyle relay: 1. Blanchet 4:07.44, 2. South Albany (Beamer, Timberlake, Fields, Van Veldhuizen) 4:10.92, 3. Philomath (Ham, Luke, Hindman, Sheeder) 4:18.05, 4. Salem Academy 4:18.98, 5. Mollalla 4:38.86, 6. Central 4:53.34, 7. North Salem 5:03.07, 8. Stayton 5:18.15.

0
0
0
0
0

Load comments