GRESHAM — Sweet Home High freshman Lucie Davis had quite the evening at the 4A/3A/2A/1A state swimming championships on Saturday night at Mt. Hood Community College.

Davis won two state titles and helped the Huskies to a third-place team finish.

St. Mary’s won the team title with 48 points while North Bend was second with 46 and Sweet Home third with 42.

Davis won the 200- and 500-yard freestyle events.

She earned her first title in the 200 freestyle with a time of 1 minute, 54.13 seconds. Teammate Makayla Nelson was third in the event in 1:59.59.

Davis swam away with the 500 freestyle title, finishing in 5:04.71. Nelson was second at 5:18.01.

Sweet Home freshman Jessica Coats took second in the 100 butterfly, finishing in 1:01.57.

Sweet Home’s 400 relay team of Davis, Coats, Nelson and Esther Gunselman placed second in 3:46.48.

The same four teamed up to place fifth in the 200 medley relay in 1:57.78.

Philomath’s Kendra Sheeder was fourth in the 50 freestyle in 25.64 seconds.

In the boys meet, Philomath’s Patrick Williamson took home second in the 100 freestyle in 50.34 seconds and was fifth in the 100 breaststroke in 1:02.62, breaking the school record he set on Friday.

Sweet Home’s Jaeger Howard was fourth in the 50 freestyle, finishing in 23.28 seconds.

Teammate Brandon Vasfare finished sixth in the 500 freestyle in 5:10.55.

The PHS 200 medley relay team of Williamson, Nondo Neusteuer, Clay Youker and Bailey Jones was fourth in 1:48.61.

Results

Girls

Team scoring: 1. St. Mary’s 48; 2. North Bend-OCT 46; 3. Sweet Home 42; 4. La Grande 32; 5. Henley 30; 6. Salem Acad. 24; 7. Marshfield 23; 8. Valley Catholic 14.5; 9. Cascade Christian 14; 10. Ridgeview 10; 11. Sisters 9.5; 12. Madras 9; 13. Stayton 3; 13. Philomath 3

Mid-Valley placers

200 medley relay: 5. Sweet Home (Makayla Nelson, Jessica Coats, Esther Gunselman and Lucie Davis), 1:57.78.

200 freestyle: 1. Davis, SH, 1:54.13; 3. Nelson, SH, 1:59.59

50 freestyle: 4. Kendra Sheeder, PHS, 25.64

100 butterfly: 2. Coats, SH, 1:01.57

Get the latest sports news and scores sent to your email inbox

500 freestyle: 1. Davis, SH, 5:04.71; 2. Nelson, SH, 5:18.01

400 freestyle relay: 2. Sweet Home (Davis, Coats, Nelson and Gunselman), 3:46.48.

Boys

Team scoring: 1. Cottage Grove 52; 2. Newport 47; 3. Madras 43; 4. La Salle Prep 26; 5. La Grande 19; 6. Valley Catholic 15; 7. Seaside 14; 7. North Bend-OCT 14; 9. Philomath 13; 10. Tillamook 10; 10. Sisters 10; 12. Baker-Powder Valley 8; 12. North Marion 8; 14. Riverdale 7; 15. Blanchet Catholic 6; 15. Salem Academy 6; 17. Sweet Home 4; 17. Phoenix 4; 19. St. Mary’s 2

Mid-Valley placers

200 medley relay: 4. Philomath (Patrick Williamson, Nondo Neusteuer, Clay Youker and Bailey Jones), 1:48.61.

50 freestyle: 4. Jaeger Howard, SH, 23.28

100 freestyle: 2. Williamson, PHS, 50.34

500 freestyle: 6. Brandon Vasfare, SH, 5:10.55

100 breaststroke: 5. Williamson, PHS, 1:02.62

0
0
0
0
0

Load comments