The OSU Class of 2004 degree candidates from Corvallis include:

2004-06-11T00:00:00Z The OSU Class of 2004 degree candidates from Corvallis include: Albany Democrat Herald
June 11, 2004 12:00 am

CORVALLIS

Joseph C. Ableman, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Exercise and Sport Science; Anthony W. Acock, Bachelor of Fine Arts, Applied Visual Arts; Alia L. Adams, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Business Administration; Christopher P. Adams, Bachelor of Science, Psychology; Erika M. Adams, Doctor of Philosophy, Zoology; Jennifer L. Adams, Bachelor of Science, Cum Laude, General Science; Rebecca Akerberg, Bachelor of Science, Cum Laude, Health Promotion and Education; Gideon-Mer T. Alegado, Master of Science, Science Education; Jean-Luke Alexander, Bachelor of Science, Business Administration; Leila I. Ali, Bachelor of Arts, Cum Laude, International Studies, Bachelor of Science, Cum Laude, Environmental Health and Safety.

Matthew A. Alsbury, Bachelor of Science, Liberal Studies; Becky L. Alsop, Master of Education, Education; Mariela L. Arauz, Master of Arts Teaching, Teaching: Elementary Education; Tara L. Armatas, Bachelor of Arts, Political Science; Andres Arredondo, Bachelor of Science, Business Administration.

Suzanne H. Austin, Bachelor of Science, Fisheries and Wildlife; Emily M. Babcock, Bachelor of Science, Fisheries and Wildlife; Tann E. Barker, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering; Kimberly Barlow, Master of Public Health, Public Health; Diana R. Baumgartner, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude, Business Administration; Maria A. Beattie, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Human Development and Family Sciences; Molly M. Beck, Bachelor of Arts, Music; Shannon K. Bedford, Doctor of Pharmacy, Pharmacy, Doctor of Pharmacy (4-year); James W. Bell, Doctor of Education, Education; Marlene A. Bellman, Master of Science, Fisheries Science; Isaiah G. Benes, Bachelor of Science, Cum Laude, Sociology; Theresa M. Berger, Bachelor of Science, Chemistry.

Daniel J. Berry, Master of Science, Mechanical Engineering; Scott G. Beyer, Bachelor of Science, Electrical and Electronics Engineering; Kathy E. Biles, Doctor of Philosophy, Counseling; Edie N. Blakley, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Liberal Studies; Laura A. Boehme, Master of Education, Adult Education; Jessica H. Bonds, Bachelor of Science, Cum Laude, Interior Design; Cory M. Bowers, Bachelor of Science, Cum Laude, Business Administration; Geralyn Brennan, Master of Public Health, Public Health; Randi A. Brimley, Bachelor of Science, Human Development and Family Sciences; Ryan W. Brown, Bachelor of Science, Construction Engineering Management; Bradley K. Canfield, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, English.

Elizabeth M. Carmichael, Bachelor of Science, Health Care Administration; Melanie Z. Casprowiak, Master of Education, Education; Paul N. Castle, Bachelor of Science, Industrial Engineering, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering; Paul C. Champ, Bachelor of Science, Biochemistry and Biophysics; Barton T. Chapman, Master of Science, Civil Engineering; Jennifer T. Chau, Bachelor of Science, General Science; Autumn J. Chisholm, Bachelor of Science, Speech Communication; Lorna D. Christensen, Bachelor of Fine Arts, Magna Cum Laude, Applied Visual Arts; Monique C. Cohen, Bachelor of Science, Sociology; Joseph W. Coleman, Master of Science, Radiation Health Physics.

Kristen N. Coleman, Bachelor of Science, Human Development and Family Sciences; Rio E. Comaduran, Bachelor of Science, Anthropology; Britton E. Conroy, Honors Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, Political Science, Honors Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, Spanish; Sarah C. Cook, Bachelor of Science, Cum Laude, Chemical Engineering; Kathryn C. Cooper, Bachelor of Arts, Spanish; Jared S. Corcoran, Bachelor of Fine Arts, Applied Visual Arts; David L. Corliss, Bachelor of Science, Cum Laude, Housing Studies; Heather Crawford, Master of Public Health, Public Health; Rebecca A. Croco, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude, International Studies, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude, Music; Justin G. Crook, Bachelor of Science, Business Administration.

Gordon D. Cumming III, Master of Arts in Interdisciplinary Studies, Political Science, Political Science, Political Science; Daniel Curiel, Bachelor of Science, Cum Laude, Electrical and Electronics Engineering; Moises Curiel, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Computer Engineering; Elisha N. Cusumano, Bachelor of Science, Exercise and Sport Science; Brian N. Daily, Bachelor of Science, Civil Engineering; Brian R. Davis, Master of Business Administration, Business Administration; Sebastian G. DeGiorgio, Bachelor of Science, Cum Laude, Liberal Studies; Shaley C. DeGiorgio, Bachelor of Science, Cum Laude, Liberal Studies; Douglas J. DeGross, Master of Science, Environmental Science; Delaney L. Deaver, Bachelor of Science, Speech Communication.

Cara L. Deffenbaugh, Bachelor of Science, Interior Design; Kristina M. Denning, Bachelor of Science, Psychology; John J. Dixon, Master of Science, Soil Science; Diana Djokotoe, Master of Science, Chemical Engineering; Russell F. Dotson, Bachelor of Science, Civil Engineering; Benjamin M. Dubrasich, Master of Business Administration, Business Administration; Sean M. Duffy, Bachelor of Science, Civil Engineering; Sarah A. Dyrdahl, Bachelor of Science, Biology; Lua K. Edmonson, Bachelor of Arts, Spanish; Dennis J. Eickhoff, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Liberal Studies.

Trevor S. Elliott, Bachelor of Science, Liberal Studies; Kelly L. Ensor, Bachelor of Science, Geology; Bradley Evergreen, Doctor of Veterinary Medicine, Veterinary Medicine - DVM; Anne C. Fiala, Master of Science, Forest Science; Stephanie L. Ficker, Bachelor of Science, Health Promotion and Education; Fern K. Fitzgerald, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, General Science; Sarah J. Fletcher, Master of Arts Teaching, Teaching: Elementary Education; Suzanne M. Fluharty, Master of Arts in Interdisciplinary Studies, Anthropology, Anthropology, Anthropology; Laura M. Foley, Master of Arts Teaching, Teaching: Family and Consumer Sciences Ed; Heather D. Foster, Master of Science, Counseling.

Norm E. Fraker, Bachelor of Science, Biology; Matthew T. Fulop, Bachelor of Science, Business Administration; Randall J. Funke, Bachelor of Arts, German; Hongmei Gao, Master of Science, Civil Engineering; Pamela J. Garman, Bachelor of Science, Psychology; Cary R. Garvin, Bachelor of Science, Business Administration; Andrew L. Gibbs, Master of Arts Teaching, Teaching: Language Arts Education; Tove M. Gilbert-Morgan, Master of Science, Health Education; Timothy D. Goggin, Bachelor of Science, Anthropology; Patricia A. Gomez, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Health Promotion and Education; Gretchen Goode, Master of Public Health, Public Health; Autumn V. Granger, Master of Science, Counseling; Carrie L. Gray, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Animal Sciences; Mark G. Greenfield, Bachelor of Science, Business Administration; Kristina M. Grossmann, Master of Science, Mathematics Education.

Kalan R. Guiley, Honors Bachelor of Science, Mechanical Engineering; Charla D. Guiwits, Master of Public Health, Public Health; Kevin D. Gunnell, Master of Business Administration, Business Administration; Ian M. Gunter, Bachelor of Science, Mechanical Engineering; Nathan C. Haase, Bachelor of Science, Fisheries and Wildlife; Dawn R. Habelt, Bachelor of Science, Exercise and Sport Science; Melissa L. Haeckel, Bachelor of Arts, International Studies, Bachelor of Arts, Liberal Studies; Werner W. Hager IV, Honors Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Physics; Yutaka Hagimoto, Doctor of Philosophy, Bioresource Engineering; Jennifer M. Haley, Bachelor of Science, Cum Laude, Business Administration.

Melissa S. Hamar, Bachelor of Science, Natural Resources; Alyssa M. Hammer, Bachelor of Science, Interior Design; Brian M. Hammond, Bachelor of Science, Anthropology; Heather M. Hammond, Bachelor of Science, Business Administration; Kari N. Hancock, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Sociology; Charles R. Hand, Bachelor of Science, Biology; Stacy L. Hardy-Mallory, Master of Science, Radiation Health Physics; Heather D. Harris, Bachelor of Science, Electrical and Electronics Engineering; Michael B. Harsono, Bachelor of Science, Business Administration; Courtney D. Hart, Bachelor of Science, Animal Sciences.

Heather G. Hartman, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Forest Recreation Resources; Joanne Hastings, Master of Arts Teaching, Teaching: Elementary Education; Teppei Hayashi, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, Spanish, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, International Studies; Erin L. Heidrich, Bachelor of Arts, Geography; Jennifer A. Hibbs, Bachelor of Science, Cum Laude, Human Development and Family Sciences; Beth A. Hilberg, Master of Science, Human Development and Family Studies.

Ryan J. Hildebrand, Bachelor of Science, Business Administration; Robert P. Hill Jr, Master of Science, Exercise and Sport Science; Barbara J. Hinds, Bachelor of Science, Botany; Scott J. Holcomb, Bachelor of Arts, Philosophy; Jacqueline Holum, Master of Education, Education; Sarah A. Hones, Master of Education, College Student Services Administration; James S. Honey, Bachelor of Science, General Agriculture; Lynn L. Honey, Bachelor of Science, General Agriculture; James D. Howe II, Bachelor of Arts, Philosophy; James R. Huddleston, Bachelor of Science, Psychology.

Spencer P. Huff, Bachelor of Science, Chemistry; Jason M. Isbell, Bachelor of Science, Psychology; Brent Y. Ito, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Business Administration, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Mathematics; Darius V. Jackson, Bachelor of Science, Business Administration; James E. Jacobsen, Bachelor of Science, Speech Communication; Benjamin S. Janes, Bachelor of Science, Speech Communication; Wayne D. Johnson, Bachelor of Science, Mechanical Engineering; Lisa A. Johnston, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, Anthropology; James C. Jolly, Doctor of Philosophy, History of Science; Jeremy J. Jondrow, Bachelor of Science, Computer Science.

Claire E. Jones, Bachelor of Science, Cum Laude, Human Development and Family Sciences; Zebulon J. Jones, Honors Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Bioengineering, Honors Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, International Studies, Honors Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Biochemistry and Biophysics; Rebecca J. Keeling, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Speech Communication; Richard F. Keim, Doctor of Philosophy, Forest Engineering; Joa S. Keis, Bachelor of Arts, Cum Laude, International Studies, Bachelor of Science, Cum Laude, Exercise and Sport Science; Jeremy A. Kennedy, Master of Arts Teaching, Teaching: Agricultural Education; Robert E. Kennedy, Doctor of Philosophy, Forest Science; Rebecca J. Kidd, Master of Arts Teaching, Teaching: Elementary Education; Woo-soon Kim, Bachelor of Science, Cum Laude, Economics; Jennifer L. Kirkbride, Bachelor of Science, Business Administration.

Marcianne Koetje, Master of Arts Teaching, Teaching: Elementary Education; Abraham Korn, Honors Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Physics; Philip A. Krolick, Master of Education, Adult Education; Hitomi Kuromoto, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, Art; Joshua A. Kvidt, Bachelor of Science, Magna Cum Bachelor of Science, Environmental Science; Sean P. McMullen, Bachelor of Science, Economics; Tamera L. McNamara, Doctor of Veterinary Medicine, Veterinary Medicine - DVM.

Sara M. Mehlenbacher, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude, English; Brian C. Messman, Bachelor of Science, Liberal Studies; Anthony F. Miller III, Bachelor of Arts, English; JoAnn R. Miller, Master of Arts in Interdisciplinary Studies, Sociology, Sociology, Sociology; Matthew P. Mittmann, Bachelor of Science, History; Jason D. Monigold, Bachelor of Science, Computer Science; Candace Morago, Bachelor of Science, Liberal Studies; Susan K. Morre, Master of Science, Environmental Science; Aaron J. Morris, Bachelor of Science, Exercise and Sport Science; Yashar Mosanenzadeh, Bachelor of Science, Business Administration; Lenora A. Moss, Bachelor of Science, Cum Laude, Business Administration; Jan Napack, Master of Science, Chemistry; Mona Nataprawira, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Food Science and Technology.

Jennifer R. Neil, Bachelor of Science, Business Administration; Derek W. Newton, Bachelor of Arts, Business Administration; How H. Ng, Bachelor of Science, Computer Science; Astralena Nicholson, Bachelor of Science, Zoology; Benjamin C. Nielsen, Master of Science, Materials Science; Sami N. Nihad, Bachelor of Science, Business Administration; Bryson W. Nist, Bachelor of Science, Cum Laude, Liberal Studies, Bachelor of Science, Cum Laude, Education; Melissa D. Nixon, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Human Development and Family Sciences; Elias R. Nolde, Master of Arts Teaching, Teaching: Language Arts Education; Jonah Nolde, Bachelor of Science, Art.

Christopher D. O'Connell, Master of Education, Education; Timothy J. Oar, Bachelor of Science, Cum Laude, General Science; Pawel M. Olas, Bachelor of Science, Computer Science; Michelle J. Olson, Doctor of Pharmacy, Pharmacy, Doctor of Pharmacy (4-year); Lindy B. Osborne, Bachelor of Science, Botany; Jacob Oxenhandler, Bachelor of Science, Horticulture; Yung-Wei Pan, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Chemistry; Kane L. Pas, Bachelor of Science, Business Administration; Adam W. Peck, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Business Administration; Luc!ia d. Pereira, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, Spanish.

Patrick J. Peters, Master of Fine Arts, Creative Writing; Simon D. Peters, Bachelor of Science, Construction Engineering Management; Cindy J. Petersen, Bachelor of Science, Cum Laude, Forest Recreation Resources; Ella M. Peterson, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Anthropology; Abby M. Phillips, Honors Bachelor of Arts, Summa Cum Laude, English.

Margaret A. Phillips, Bachelor of Science, General Science; Margaret J. Phillips, Doctor of Philosophy, Public Health; Wenona A. Phillips, Master of Science, Poultry Science; Joshua B. Pitts, Bachelor of Science, Psychology; Brian W. Plinski, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, History; Erin M. Plinski, Bachelor of Science, Psychology; Timothy K. Pottle, Bachelor of Science, General Science; Andrea N. Povis, Bachelor of Science, Mechanical Engineering; Dominick A. Radominski, Bachelor of Arts, English; Lovasoa S. Ramahenina, Master of Science, Statistics; Jeanee L. Reichert, Master of Education, Adult Education.

Laura K. Reid, Master of Arts in Interdisciplinary Studies, English, English, English; Ken E. Rhinefrank, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Electrical and Electronics Engineering; Aaron L. Richards, Bachelor of Science, Biology; Tara C. Rogers, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude, English; Nicolas Romero, Master of Science, Fisheries Science; Mark D. Ropp, Bachelor of Science, Business Administration; Tonya J. Rosling, Master of Arts Teaching, Teaching: Elementary Education; Sarah S. Rowley, Bachelor of Science, Cum Laude, Health Promotion and Education; Surin Ruttanapaibooncharoe, Master of Science, Electrical and Computer Engineering; David P. Ryan, Master of Science, Mathematics Education.

Susan K. Sahnow, Master of Education, Adult Education; Kurt C. Sahr, Bachelor of Science, Cum Laude, Construction Engineering Management; Sabra L. Sailor, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Human Development and Family Sciences; Montague N. Saulez, Master of Science, Veterinary Science; Adam B. Schaller, Bachelor of Science, Psychology; Kristen E. Schwab, Master of Science, Civil Engineering; Kelsey A. Schwartz, Bachelor of Science, Cum Laude, Health Promotion and Education.

Paul D. Schweitzer, Master of Engineering, Manufacturing Engineering; Stephanie L. Sechrist, Bachelor of Science, Housing Studies; Craig S. Seibold, Bachelor of Science, Electrical and Electronics Engineering; Victor B. Selvey, Bachelor of Science, Computer Science; Evan P. Sether, Bachelor of Science, History; Brandon L. Severin, Bachelor of Science, General Agriculture; Anne E. Shaffer, Bachelor of Science, Cum Laude, Industrial Engineering; Minalben B. Shah, Master of Science, Materials Science.

Rebecca E. Shala, Bachelor of Science, Environmental Science; Elizabeth A. Sheets, Bachelor of Science, Political Science; Jadah L. Shelton, Bachelor of Arts, English; Sean R. Shelton, Bachelor of Science, Speech Communication; Elizabeth J. Simendinger, Bachelor of Science, Housing Studies, Bachelor of Science, Interior Design; Pasuda Siriwoharn, Master of Business Administration, Business Administration; Coral K. Slater, Bachelor of Science, Psychology; Gregory F. Smith, Bachelor of Science, Health Care Administration; Andrew Soehartono, Bachelor of Science, Business Administration; Alice H. Sperling, Master of Education, Adult Education.

Adrienne L. Standridge, Bachelor of Science, Horticulture; Lori B. Stanley, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Psychology; James B. Starker, Bachelor of Science, Forest Management; Wendy M. Starker, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Business Administration; Kirstin L. Stein, Bachelor of Science, Psychology; Cari A. Stieglitz, Bachelor of Science, Business Administration; Justin G. Stockton, Bachelor of Science, Agricultural Business Management; Jenna L. Straface, Bachelor of Science, Cum Laude, Zoology; Tiffany M. Straub, Bachelor of Science, Fisheries and Wildlife; Stephanie Strowbridge, Bachelor of Science, Exercise and Sport Science.

Marjorie B. Stuart, Bachelor of Science, Industrial Engineering; Jeffrey C. Stueber, Bachelor of Science, Geography; James P. Summerton, Bachelor of Science, Sociology; Eric M. Sundstrom, Bachelor of Science, Business Administration; Elizabeth V. Sweet, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Sociology; Jennifer J. Swenson, Doctor of Philosophy, Forest Science; Tomoko Takahashi, Bachelor of Science, Computer Science; Dan D. Tanaree, Honors Bachelor of Science, Biochemistry and Biophysics; Anna B. Taylor, Bachelor of Science, General Science; Todd N. Temple, Master of Science, Botany and Plant Pathology; Rhiannon C. Thomas, Honors Bachelor of Arts, Cum Laude, International Studies, Honors Bachelor of Science, Cum Laude, Environmental Science; Jordan L. Trimmer, Bachelor of Science, General Agriculture; Seth A. Trimmer, Master of Arts Teaching, Teaching: Elementary Education; Jessica D. Turnbull, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Exercise and Sport Science; Jessica L. Van Cura, Bachelor of Science, Cum Laude, Liberal Studies.

Sarah M. Vanselow, Bachelor of Science, Mechanical Engineering; Hyon U. Villaret, Bachelor of Science, Business Administration; Ann L. Vong, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Apparel Design; Mark Vulfson, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Computer Science; Diana L. Wageman, Bachelor of Science, Botany; Ashley E. Walker, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Exercise and Sport Science; Marissa N. Walker, Bachelor of Science, Animal Sciences; Tanya Walker, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering; P. N. Wannenmacher, Doctor of Philosophy, Chemical Engineering; Yun Wang, Master of Science, Computer Science; Bahaa M. Wanly, Bachelor of Arts, Ethnic Studies.

Polly A. Wegner, Bachelor of Science, Environmental Science; Naomi L. Weidner, Master of Arts, Applied Anthropology; Amanda A. White, Bachelor of Arts, Anthropology; Elizabeth B. White, Doctor of Philosophy, Education; Bryce C. Wilberger, Bachelor of Science, Cum Laude, Business Administration; David R. Williams, Bachelor of Science, Cum Laude, Business Administration; Joseph D. Williams, Bachelor of Arts, Spanish; Thomas H. Williams III, Doctor of Philosophy, Fisheries Science; Haley C. Wilson, Bachelor of Science, Business Administration; John E. Wofford, Master of Science, Fisheries Science; Anna M. Wood, Doctor of Veterinary Medicine, Veterinary Medicine - DVM.

Lindsay R. Woodward, Bachelor of Fine Arts, Cum Laude, Applied Visual Arts; Wen Xiong, Master of Science, Computer Science; Lanyue Xu, Master of Science, Computer Science; Gabrielle Yantone, Master of Arts Teaching, Teaching: Elementary Education; Hua Yao, Master of Science, Computer Science; Kara A. Yetishefsky, Bachelor of Science, Fisheries and Wildlife; Felipe J. Zamora, Master of Arts Teaching, Teaching: Agricultural Education; Eriks A. Zarins, Bachelor of Science, Philosophy.

Copyright 2015 Albany Democrat Herald. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

No Comments Posted.

Add Comment
You must Login to comment.

Click here to get an account it's free and quick

where am i logo
50 Objects

Follow Us!

Events Calendar

Login or register to add your events to the calendar! Add event

Poll

Loading…

Will No. 1 seed Kentucky stay perfect to win the 2015 NCAA men's basketball tournament?

View Results

Offers & Announcements



Featured Businesses

Bulletins