M. Wilson all-time champs

East Linn Christian's Mackenzie Wilson won four individual track and field state titles and three relays titles in her high school career, which came to a close in May. 

This is an all-time list of the high school track and field state champions from the Democrat-Herald coverage area. The championships are listed under the classifications in which they were accomplished.

Email any corrections or omissions to jesse.sowa@lee.net.

5A BOYS

200

Brayden Childress, Lebanon, 2014

400

Mitchell Gable, South Albany, 2013

110 hurdles

John Bates, Lebanon, 2015

300 hurdles

David Evans, Lebanon, 2015

4x100 relay

West Albany (Warren, Pigg, Manifesto, LaCoste) 2008

West Albany (Davis, Johnson, Manifesto, LaCoste), 2009

West Albany (Nathan Connell, Kevin Lahoda, Tanner Keuter, Jacob LaCoste), 2014

4x400 relay

Lebanon (Roosa, Beyer, Probert, Bourne), 2007

Shot put

Michael VanDoren, South Albany, 2009

Zack Short, Lebanon, 2015-16

Javelin

John Bates, Lebanon, 2015

Long jump

Anthony LaCoste, West Albany, 2009

Adam Schamp, South Albany, 2011

4A BOYS

110 hurdles

Jim Millager, West Albany, 1985

Dakotah Keys, Sweet Home, 2009-10

300 hurdles

John Elston, Lebanon, 1982

4x400 relay

Sweet Home (Callagan, Hall, Macklin, McDowell), 2009

High jump

Dakotah Keys, Sweet Home, 2010

Pole vault

Andy Packard, South Albany, 1986

Dakotah Keys, Sweet Home, 2009-10

Discus

Bob Amble, Albany, 1954-55

Javelin

Chuck Meston, South Albany, 1973

Long jump

George Simons, Albany, 1949

Dakotah Keys, Sweet Home, 2008-10

Triple jump

Gary Lacey, Sweet Home, 1976

EVENTS NO LONGER CONTESTED

100-yard dash

Don Barton, West Albany, 1975

220-yard dash

Don Barton, West Albany, 1975

880-yard dash

Dick Henderson, Albany, 1936

One-mile run

Dave Wilborn, Albany, 1964

120-yard high hurdles

Malcolm McBride, Lebanon, 1955

3A BOYS

100

Brady Smith, Scio, 2013

Alonzo Ranch, Harrisburg, 2017

200

Carl Romines, Central Linn, 1982-83

Matt Kragness, Sweet Home, 2001

Paris Ramsey, Sweet Home, 2003

Brady Smith, Scio, 2013

400

Carl Romines, Central Linn, 1983

Matt Kragness, Sweet Home, 2001

3,000

Jesse White, Sweet Home, 1999

110 high hurdles

Tim Sim, Central Linn, 1978

Devin White, Central Linn, 1986

300 hurdles

Tim Sim, Central Linn, 1978

Zach Phelps, Harrisburg, 2016

4x100 relay

Central Linn (Jeffries, Campfield, Dickson, Romines), 1983

Central Linn (Matson, Falk, Coonrod, Jeffries), 1985

Jefferson (Long, Shields, Wusstig, Gagle), 2007

Scio (Nathan Jones, AJ Holmberg, Daniel Harper, Brady Smith), 2013

Scio (Dillon Reiger, Colby Borresen, Anthony Johnson, Santiago Alvarez), 2016

4x400 relay

Central Linn (Privatsky, Koontz, Romines, Jantz), 1981

Scio (Ben Jones, Nathan Jones, AJ Holmberg, Brady Smith), 2013

Shot put

Abe Lucas, Central Linn, 1967

Tom Henderson, Central Linn, 1986

Discus

Tom Kurrasch, Central Linn, 1969

Kelly McDonald, Central Linn, 1985

Javelin

Dick Harding, Central Linn, 1966-67

Mike Daniels, Central Linn, 1969

Avery McMillan, Harrisburg, 2015

High jump

David Grossnicklaus, Central Linn, 1975-76

Stan Campfield, Central Linn, 1983

Tommy Savage, Sweet Home, 1988

Jordan Buhler, Harrisburg, 2008

Pole vault

Tinker Hatfield, Central Linn, 1969, 1971

Toby Hatfield, Central Linn, 1978

Vern Malone, Sweet Home, 1988

Joseph Pelley, Santiam Christian, 2012-13

Triple jump

Carl Romines, Central Linn, 1981

Christian Fullbright, Santiam Christian, 2014

EVENTS NO LONGER CONTESTED

100-yard dash

Tinker Hatfield, Central Linn, 1970-71

Two-mile run

Jim Barkley, Scio, 1967

130-yard high hurdles

Ken Carlson, Central Linn, 1964

Tinker Hatfield, Central Linn, 1970-71

180-yard low hurdles

Tinker Hatfield, Central Linn, 1969-71

440-yard relay

Central Linn, 1969

880-yard relay

Central Linn, 1963

2A BOYS

100

Josh Pierce, East Linn Christian, 1998

Joe Jones, Scio, 2001-04

Coulter Mastenbroek, Scio, 2008, 2010

Scott LaCoste, Central Linn, 2011

Josue Avilez, Central Linn, 2012-14

200

Ryon Edwards, East Linn Christian, 1995

Joe Jones, Scio, 2002-04

Coulter Mastenbroek, Scio, 2008, 2010

Scott LaCoste, Central Linn, 2011

Mark LaCoste, Central Linn, 2013

DiSean Hernandez, Central Linn, 2014-15

400

Coulter Mastenbroek, Scio, 2010

800

Adam DeMarzo, Harrisburg, 1997-98

Zach Massari, Scio, 2007

Eric Holmberg, Scio, 2010

Austin Koos, East Linn Christian, 2011

1,500

Joe Jansen, Central Linn, 1987

Ben Wornell, Harrisburg, 1999

Zach Holloway, Central Linn, 2011

Joseph Ewers, Central Linn, 2012

3,000

Joseph Ewers, Central Linn, 2011-12

Josh Miner, East Linn Christian, 2015

110 hurdles

Devon White, Central Linn, 1987

Mike Klinkebiel, Central Linn, 2000-01

Travis Gilmour, Jefferson, 2002

Mark LaCoste, Central Linn, 2011-13

300 hurdles

Devon White, Central Linn, 1987

Troy Marsh, Santiam Christian, 1991

Zach Davidson, Santiam Christian, 1999

Zach Posch, Jefferson, 2004

Coulter Mastenbroek, Scio, 2009-10

Mark LaCoste, Central Linn, 2012

Austin Linville, East Linn Christian, 2016

4x100 relay

East Linn Christian (Knox, Kauffman, Stutzman, Edwards), 1995

Santiam Christian (Gilder, Plaep, Hoffman, Davidson), 1999

Harrisburg (Lawson, Hopkins, Farver, Jurgens) 2001

Central Linn (Sc. LaCoste, Mendoza, Miller, Se. LaCoste), 2008

Scio (Reiger, Briggs, Guest, Mastenbroek), 2009

Central Linn (Wyne, Avilez, M. LaCoste, S. LaCoste), 2011

Central Linn (Jeremiah Wyne, Tate Barnes, Mark LaCoste, Josue Avliez), 2012

Central Linn (Tate Barnes, Peter Meyr, Mark LaCoste, Josue Avilez), 2013

Central Linn (Tate Barnes, Kavic Belcastro, DiSean Hernandez, Josue Avilez), 2014

Central Linn (Tate Barnes, Kavic Belcastro, DiSean Hernandez, Braden Nightingale), 2-15

4x400 relay

Santiam Christian (Gilder, Plaep, Hoffman, Davidson), 1998-99

Scio (Jantz, Emerson, Cloud, Jones), 2003

Scio (Cloud, Hunt, Emerson, Jones), 2004

Scio (Hunt-Barghini, Novac, Guest, Mastenbroek), 2009

Shot put

Greg McDonald, Scio, 1975

Corey Warren, Santiam Christian, 1985

Tom Henderson, Central Linn, 1987

Scott Mespelt, Central Linn, 1996

Sky Short, Central Linn, 1999-00

J.D. Hill, East Linn Christian, 2002

Trever Walker, Central Linn, 2011-13

Discus

Ralph Merlett, Jefferson, 1960

Larry Diller, Jefferson, 1968

Greg McDonald, Scio, 1974-75

Corey Warren, Santiam Christian, 1985

Tom Henderson, Central Linn, 1987

Sky Short, Central Linn, 2000

J.D. Hill, East Linn Christian, 2002

Wyatt Briggs, Scio, 2008-09

Blake Warren, East Linn Christian, 2013

Javelin

Aaron Miller, Santiam Christian, 1995

High jump

Adam Henrich, Central Linn, 1990

Ben Logan Harrisburg, 1997

Oliver Meyr, Central Linn, 2014

Pole vault

Ben Logan, Harrisburg, 1997

Kavic Belcastro, Central Linn, 2015

Long jump

Vernon Lee, Scio, 1953

Frank Ellis, Jefferson, 1960

Shane Hargett, Harrisburg, 1988

Ryon Edwards, East Linn Christian, 1996

DiSean Hernandez, Central Linn, 2014-15

Triple jump

Birch Barron, Central Linn, 2000

DiSean Hernandez, Central Linn, 2014-15

EVENTS NO LONGER CONTESTED

100-yard dash

Jim Grimes, Jefferson, 1949

Willie Davis, Jefferson, 1977

200-yard dash

Willie Davis, Jefferson, 1977

440-yard dash

Richard Bethell, Scio, 1973

880-yard dash

Jim Grimes, Jefferson, 1949-50

120-yard high hurdles

Red Moores, Harrisburg, 1967

180-yard low hurdles

Clark Mosley, Jefferson, 1964

5A GIRLS

100 hurdles

Kara Hallock, Lebanon, 2012

Shot put

Morgan Hopkins, Lebanon, 2017

Javelin

Alexis Hassenger, Lebanon, 2015

High jump

Rachel Proteau, West Albany, 2011-13

Long jump

Kara Hallock, Lebanon, 2012

4A GIRLS

100

Maria Kropf, Sweet Home, 2009-11

100 hurdles

Shelly Ransford, Lebanon, 1978

Wendy Hart, West Albany, 1983

Maria Kropf, Sweet Home, 2009-11

4x100 relay

Sweet Home (Snow, Makin, Stewart, Kropf), 2009

Sweet Home (Snow, Stewart, Whitfield, Kropf), 2010

Shot put

Tracy Juhnke, Lebanon, 1973

Heidi Fisk, Lebanon, 1994-95

Discus

Tracy Juhnke, Lebanon, 1973

Heidi Fisk, Lebanon, 1994

Javelin

Annie Whitfield, Sweet Home, 2012

Long jump

Jen Haberly, West Albany, 2000

Maria Kropf, Sweet Home, 2009

EVENTS NO LONGER CONTESTED

220-yard dash

Debbie McDonald, Lebanon, 1974

400-yard dash

Karen Nelson, Lebanon, 1967-69

880-yard dash

Ellen Schmidt, West Albany, 1976

80-meter hurdles

Gail Boyd, Lebanon, 1966-67

440-yard relay

Lebanon 1973-75

880-yard medley relay

Lebanon 1971

3A GIRLS

100

Karen Becker, Central Linn, 1978

Taylor Deskins, Santiam Christian, 2011-13

200

Karen Beckler, Central Linn, 1978

Kelley Wright, Sweet Home, 1984

400

Kelley Wright, Sweet Home, 1983-84

Rebeka Preston, Santiam Christian, 2015-16

800

Theresa Barthel, Sweet Home, 1983

Destiny Carlson, Scio, 2015

1,500

Jessie Schra, Sweet Home, 1992-93

3,000

Jessie Schra, Sweet Home, 1991-92

100 hurdles

Renelle Jepsen, Sweet Home, 1987, 1989

4x100 relay

Santiam Christian (Rachelle Locey, Sara Almen, Abby Woosley, Taylor Deskins), 2012

4x400 relay

Sweet Home (Simpson, Erisman, Barthel, Wright) 1983

Sweet Home (Meredith, Wolthuis, Whitehead, Wright), 1984

Shot put

Nancy Terherst, Sweet Home, 1983

Javelin

Chrissi Grizzel, Jefferson, 2007

High jump

Sara Almen, Santiam Christian, 2010-12

Triple jump

Rebeka Preston, Santiam Christian, 2017

EVENTS NO LONGER CONTESTED

100-yard dash

Margaret George, Central Linn, 1969

Susan George, Cetnral Linn, 1970-71

Karen Beckler, Central Linn, 1975-77

880-yard dash

Sylvia Knight, Central Linn, 1970, 72-73

80-meter hurdles

Yvonne Richardson, Central Linn, 1969

440-yard relay

Central Linn 1969-71, 75-76

2A GIRLS

100

Richan Modderman, Central Linn, 2007

Haley Guest, Scio, 2011-12

Mackenzie Wilson, East Linn Christian, 2016-17

200

Haley Guest, Scio, 2012

Mackenzie Wilson, East Linn Christian, 2017

400

Hannah Whitehead, East Linn Christian, 2009-10

Haley Guest, Scio, 2012

Mackenzie Wilson, East Linn Christian, 2017

800

Brooke Urhausen, Harrisburg, 2001

Jamie Sundvall, Jefferson, 2002

Sydney Nichol, East Linn Christian, 2017

1,500

Brooke Urhausen, Harrisburg, 2001

4x100 relay

East Linn Christian (Mackenzie Wilson, Ericka Starr, Sydney Nichol, Dahlia Rickman), 2016

East Linn Christian (Mackenzie Wilson, Maddie Christenson, Sydney Nichol, Dahlia Rickman), 2017

4x400 relay

Harrisburg (Culver, Coppi, A. Urhausen, B. Urhausen), 2000

East Linn Christian (Mackenzie Wilson, Julia Strawn, Grace Wilson, Sydney Nichol), 2016

Shot put

Mary Flande, Scio, 1975

Sydney Belcastro, Central Linn, 2015-16

Javelin

Kim Burger, Scio, 1976

Sami DeVore, Scio, 2009-10

Jennifer Dionne, Central Linn, 2000-01

Chrissi Grizzel, Jefferson, 2005-06

High jump

Teena Montoya, Scio, 1976

Sierra Briggs, Harrisburg, 2015

Pole vault

Erin Borland, East Linn Christian, 2004

Long jump

Becky Ivers, Santiam Christian, 1981

Triple jump

Whitney Kolb, Jefferson, 2004

EVENTS NO LONGER CONTESTED

440-yard relay

Scio 1975

One-mile relay

Harrisburg 1977

Angry
0
Sad
0
Funny
0
Wow
0
Love
0

Load comments